top of page

דוגרים על הביצים

יכולת ההתאוששות הטבעית של אוכלוסיות צבים בסכנת הכחדה תלויה, בין היתר, בהצלחת מאמץ הרבייה. נקבת צב ים חום מטילה כ- 2 קינים, אחת לשנתיים לערך, אשר בכל אחד מהם כ- 80 ביצים. נקבת צב ים ירוק מטילה כ- 3 קינים, אחת לשלוש שנים לערך, אשר בכל אחד מהם כ- 130 ביצים. בתנאים טבעיים, רק צאצא אחד בממוצע יגיע לבגרות מינית ויוכל בעצמו להעמיד צאצאים. מבין יתר הצאצאים, חלק ייטרפו טרם הבקיעה ואחרים ימותו בים על ידי טורפים טבעיים או כתוצאה מפעילות אנושית. השתלטות האדם על חופי ההטלה גורמת לפגיעה נוספת במאמץ הרבייה, כשנקבות צבים מתקשות להטיל בשל תאורה, רעש ובנייה על החוף, וכן כאשר אבקועים מאבדים את דרכם לים כשהם עוקבים אחר תאורה מלאכותית. לפיכך, שיפור השרידות של הביצים המוטלות צפוי להאיץ את קצב ההתאוששות של האוכלוסייה.

מסיבה זו פועלת רשות הטבע והגנים מאז אמצע שנות ה- 80 להגנה על הביצים המוטלות והצבים הבוקעים מהן: סריקות לאיתור ושמירה על קיני צבי הים, הקמה של מרכז ארצי להצלת צבי ים פגועים וגרעין רבייה לצב הים הירוק, צמצום הפגיעה בצבי הים ממפגעים שונים, הכרזה על שמורות טבע ימיות וחופיות, הגברת מודעת הציבור לחשיבות השמירה על צבי הים ואיסוף נתונים רבים לטובת מחקרים על צבי הים. מתנדבים/ות רבים הצטרפו אלינו ומסייעים לנו בשמירה על בעל חיים ייחודי זה. 

עקבות צבת ים ירוקה. צילום: יניב לוי.

עונת ההטלות של צבי הים מתחילה בחופי הים התיכון בסביבות מאי ונמשכת עד אוגוסט. בתקופה זאת הנקבות עולות לחוף, חופרות קינים, מטילות ביצים ושבות אל הים. נקבות צבי הים מותירות אחריהן עקבות ברורות בחול והעקבות מסייעות לפקחי רשות הטבע והגנים שהוכשרו לכך לאתר את הקינים ולהצילם.

רשות הטבע והגנים קוראת למתרחצים ולמבלים על החוף לפקוח עיניים, לזהות את העקבות שמשאירה אחריה נקבת צב הים שעולה לחוף להטיל ביצים ולדווח למוקד בטלפון 3639*.


נקבות צבי הים עולות להטיל, על פי רוב, באותו אזור בו הן עצמן בקעו, ורק אחוז קטן מהקינים מוטל באתרים מרוחקים יותר. שימוש הולך וגובר של האדם בחופים, לאורך השנים, גורם להרס של חופי ההטלה ומקשה על מאמץ הרבייה: מבני מגורים ותיירות, מסעדות, כבישים, מפעלים, מרינות ונמלים מצמצמים את שטח החוף הזמין לנקבה המטילה. רעש, תאורה חזקה ונוכחות אנושית בחופים במהלך הלילה מפריעים לצבות העולות אל החוף להטיל ומפחידים אותן. נקבת צב הים רגישה מאוד לכל הפרעה, ואם לא תינתן לה האפשרות להטיל בשלווה או לא תמצא מקום הולם להטלה, היא תשוב אל הים מבלי להטיל את הביצים. יתכן שתנסה שוב למחרת, אך אם גם הפעם לא תצליח היא עשויה להטיל את הביצים בים (אז סיכויי ההישרדות של הביצים אפסיים), או חמור מכך - הביצים לא יוטלו, ובמקום זאת ירקבו בגופה ויגרמו למותה של הנקבה.

אבקוע ממין צב ים ירוק זוחל אל הים. צילום: יניב לוי.

בכל שנה בעונת ההטלה, פקחי רשות הטבע והגנים בסיוע של מתנדבים/ות, סורקים את חופי הארץ מידי בוקר לאיתור עקבות של צבי ים, ובמקום בו נמצאו עקבות מתרכזים המאמצים באיתור הקן והעתקתו לחוות מגודרות בשמורות טבע, כדי למנוע פגיעה בקן ע"י פעילות אדם או טריפה של הקן, ולהגביר את סיכויי האבקועים להגיע לים בשלום. מאחר ומדובר במאמצי איתור רבים בכל חופי הארץ, יש ערך רב לעזרת הציבור בזיהוי העקבות ודיווח עליהן, ובייחוד בחופים עמוסים בפעילות אדם שעלולה לטשטש את העקבות טרם הסריקה והאיתור.

מרבית הקנים מועתקים לחוות הדגרה מגודרות, בתהליך מורכב שדורש מיומנות ודיוק רב. פקחי רשות הטבע והגנים עוברים מידי שנה הכשרות בארץ ובחו"ל על מנת שיוכלו להעתיק את הביצים מבלי לפגוע בהן - ידיים לא מיומנות עשויות לגרום נזק רב לעוברים ולפגוע בהתפתחותם!
בחוות ההדגרה, הקן מתועד ומכוסה בכלוב מתכת עד למועד הבקיעה המשוער, כחודשיים לאחר ההטלה.

בעונת הבקיעה, מחודש אוגוסט ועד אוקטובר, מתנדבי רשות הטבע והגנים מאיישים את חוות ההדגרה מידי לילה, ומחכים להגחת האבקועים. עם ההגחה, פותחים המתנדבים את כלוב המתכת שמכסה את הקן, סופרים את האבקועים ומלווים אותם בזחילתם אל הים. 

העתקת הקינים לחוות מגודרות וההשגחה על האבקועים הזוחלים אל הים מגדילה את מספר הצאצאים המשתחררים לים על ידי מניעת טריפה של הביצים והאבקועים בעודם בחוף, ומניעת תמותה של אבקועים בעקבות זחילה לכיוון לא נכון. בנוסף, מיקום חוות ההדגרה בשמורות טבע חופיות צפוי להשפיע בטווח הארוך על הנקבות המטילות שיחזרו להטיל בחופים אלו, שכן נקבות צפויות להטיל בחוף בו בקעו.

חוות הדגרה בחוף גלים. צילום: אייל כהן

פרויקט העתקת הקינים פעיל מזה 30 שנה, בדומה לפרק הזמן הדרוש להגעה לבגרות מינית בצבי ים. בהתאם לזה, בשנים האחרונות ניכרת עליה הדרגתית במספר ההטלות בחופי הארץ, בעיקר בקרב נקבות צב הים החום.

סיכום עונת ההטלות של צבי הים 2020:

🐢 380 קיני נקבות צבי ים אותרו השנה בחופי הים בכל הארץ בעונת ההטלות, לעומת 230 אשתקד - שיא של כל השנים! 
🐢 17,856 אבקועי צבי ים בקעו מהקנים ושוחררו לים.
🐢 
בפעילות המדהימה הזו לשמירה על צבי הים לקחו חלק מתנדבים ומתנדבות של רשות הטבע והגנים: 289 סורקי חופים, 237 שמרצבים ו-50 מתנדבי מרכז ההצלה.
 

כל אבקוע שמגיע לים וצב ים שאנו מצילים תורמים לאוכלסיית צבי הים בים התיכון, שנמצאת בסכנת הכחדה חמורה מזה עשרות שנים.  

פרטים נוספים על עונת הרבייה 2020 תוכלו למצוא כאן

צילום תמונה ראשית: עומר וולווטר

bottom of page